Český ráj
Železný Brod – Hrubá Horka (po zelené – 0,7 km) – Bohuňovsko (po modré – 7,1 km) – Pod Bozkovem, Palackého stezka (po zelené – 7,4 km) – Podspálov (po červené – 10,1 km), Železný Brod (cyklo 17 nebo vlak – 13,8 km)
Možnost zkrácení: z Podspálova vlakem
Možnost zpestření: návštěva Bozkovských dolomitových jeskyní (+5 km)
Železný Brod
Město Železný Brod leží v údolí řeky Jizery. Jeho název je odvozen od zpracování železné rudy, která se v okolí těžila již ve 14. století. V 19. století se tu rozvinulo sklářství a textilní výroba. V roce 1920 byla ve městě založena světoznámá sklářská škola a ve městě je dodnes v provozu řada sklářských dílen, které umožňují návštěvníkům nakoupit skleněné výrobky i nahlédnout do tajů sklářské výroby. S historií sklářství se můžete seznámit v Městském muzeu na náměstí.
Z památek je třeba zmínit kostel svatého Jakuba Většího s dřevěnou zvonicí, kašnu se sochou Panny Marie Immaculaty na náměstí nebo kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti. Ke skvostům architektury horního Pojizeří patří staré roubené domy stojící především v památkové rezervaci Trávníky, kterou vás provede poznávací okruh. Největším a nejcennějším roubeným objektem ve městě je tzv. Běliště, které dnes slouží národopisné expozici Městského muzea.
V budově radnice se nachází Městská galerie Vlastimila Rady a kousek proti proudu Jizery najdete Městské koupaliště. Na Jizeře můžete vyzkoušet paddleboarding a další vodní sporty.
Palackého stezka
Palackého stezka vede podél řeky Kamenice z Tanvaldu, přes Velké Hamry, divokým údolím po břehu řeky, pod zříceninou hradu Navarova až do Podspálova k soutoku s Jizerou, kde navazuje na Riegrovu stezku. Kousek od Podspálova se do Kamenice vlévá potok Vošmenda, pramenící u Vysokého nad Jizerou, na jehož toku se nachází chráněná přírodní rezervace Údolí Vošmendy. Celková délka Palackého stezky je 20,5 km.
Bozkovské dolomitové jeskyně
Bozkovské dolomitové jeskyně patří k nejnavštěvovanějším přírodním zajímavostem regionu. Nacházejí se v nich vodní plochy s modrozelenou vodou a největší podzemní jezero v Čechách. Jeskyně byly objeveny v roce 1947 při odstřelu v dolomitovém lomu. Jeskyně jsou otevřeny celoročně, ale vzhledem k velkému zájmu je lepší si vstupenku zakoupit předem on-line. V jeskyních se teplota pohybuje kolem 8 stupňů, proto doporučujeme volit na prohlídku teplé oblečení. PODSPÁLOV – nad soutokem Jizery s Kamenicí stojí vodní elektrárna vybudovaná v letech 1921–1926. Voda do elektrárny je z Jizery přiváděna raženou štolou (dlouhou 1323 m) a zděným kanálem (437 m). V r. 1998 prošla elektrárna citlivou rekonstrukcí, dodnes slouží svému účelu a navíc je cenná i architektonicky. Právě tato vodní elektrárna je příkladem toho, jak může technika existovat v téměř dokonalé symbióze s přírodou. Od května r. 2009 je přístupná veřejnosti. Technickou památkou je také silniční most přes Kamenici, který byl v r. 1938 jako první v republice postaven šikmo na tok řeky. Je unikátní i způsobem zmenšení rozponu, dosaženého vzájemným posunutím děleného oblouku.
Podspálov
Nad soutokem Jizery s Kamenicí stojí vodní elektrárna vybudovaná v letech 1921–1926. Voda do elektrárny je z Jizery přiváděna raženou štolou dlouhou 1323 m a zděným kanálem v délce 437 m. V roce 1998 prošla elektrárna citlivou rekonstrukcí a dodnes slouží svému účelu. V květnu roku 2009 byla tato cenná architektonická památka zpřístupněna veřejnosti a každý se tak může přesvědčit o tom, že technické stavby lze stavět v téměř dokonalé symbióze s přírodou.
Technickou památkou je také nedaleký silniční most přes Kamenici, který byl postaven v roce 1938 a je prvním mostem v republice postaveným šikmo přes tok řeky. Je unikátní i způsobem zmenšení rozponu, dosaženého vzájemným posunutím děleného oblouku.
V Podspálově se nachází restaurace i možnost ubytování. Necelý kilometr po proudu Jizery leží areál Paraplíčko s tábořištěm a půjčovnou lodí.