ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Klokočskými skalami na Kozákov

Český ráj

Středně náročný výlet skalami, který vás dovede až na střechu Českého ráje, je trasován z Turnova na Kozákov a přes Rotštejn zpět do Turnova.
 
 

Turnov, nám. Českého ráje – Klokočské průchody, bus 400 m (po červené – 6,2 km) – Drábovna (po červené – 10,2 km) – Kozákov (po červené – 11,1 km) – Loktuše, Na Špici, bus (po žluté – 13,8 km) – Rotštejn (po žluzé – 15 km) – Jeskyně Postojna (po žluté – 16,9 km) – Bělá, bus (po žluté – 19,8 km) – Turnov, nám (po žluté – 22,1 km)

S využitím autobusu lze výlet zkrátit či rozdělit na dvě části. 

https://mapy.cz/s/pezuzukozu 

Turnov 

Město Turnov leží na řece Jizeře na křižovatce dávných obchodních stezek. Po roce 1620 získal okolní panství i s městem Albrecht z Valdštejna. Významným uměleckým řemeslem Turnovska je už po staletí tzv. kamenářství, tedy zpracování drahých kamenů. Později se významným oborem stává i výroba a zpracování tzv. skelné kompozice, kdy se napodobeniny drahokamů vyrábějí ze skla. Turnov je rodištěm výrazných osobností českého obrození i pozdější české politiky. 

Pokud navštívíte Turnov, pak určitě nemůžete vynechat Muzeum Českého ráje, které se vedle historických, etnografických a geologických sbírek pyšní také novou expozicí horolezectví a roubeným Kamenářským domem. Na náměstí se nachází Galerie Granát, kde je možné se blíže seznámit s technologií výroby šperků z českého granátu a ve zdejší prodejně také tyto šperky zakoupit. Turnov je totiž sídlem nejvýznamnějšího zpracovatele českých granátů –Družstva umělecké výroby Granát. 

Z historických památek města stojí za povšimnutí budova novorenesanční radnice, kostel sv. Mikuláše, bývalý klášterní kostel sv. Františka z Assisi na náměstí a novogotický kostel Narození Panny Marie, který je jedním z nejstarších novogotických kostelů v Evropě. Turnov se také může pochlubit jedinou židovskou synagogou v Libereckém kraji, která přečkala nacistickou okupaci. 

Nedaleko centra města pak stojí zámek Hrubý Rohozec a odtud už je to jen kousek do Dolánek, městské části na břehu řeky Jizery s malebným Dlaskovým statkem a jeho expozicemi a výstavami vztahujícími se k venkovskému bydlení. V Dolánkách najdete také Dům přírody Českého ráje s expozicí o zdejší přírodě, tábořiště a díky blízké cyklostezce Greenway Jizera také řadu možností na aktivní trávení volného času. 

Klokočské skály 

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci vysokých až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami. Z vrchu skalní stěny, po kterém vede turistická stezka, se nabízejí krásné rozhledy ke Kozákovu a Jizerským horám. 

Klokočské průchody 

Klokočské průchody je jméno jednoho dlouhého průchodu ve skalní hraně nad obcí Klokočí, kterým kdysi vedla kupecká stezka. Nad průchodem najdeme penzion s restaurací, pod ním v obci Klokočí je obchůdek. Další obchody najdeme také v bývalé hasičské zbrojnici a pod nedalekým hradem Rotštejn.

Kozákovská Drábovna 

Na západním úbočí Kozákova vystupuje ze svahu pískovcový masiv, do jehož jednoho balvanu je vytesána světnička, která údajně kdysi sloužila jako strážní hláska. O něco níže se nalézají pseudokrasové jeskyně Babí pec a Kudrnáčova pec. 

Kozákov 

Kozákov je označován za strážnou horu Českého ráje a je také jeho nejvyšším bodem (744 m n. m.). Na vrcholu Kozákova stojí telekomunikační věž s rozhlednou a Riegrova chata. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se návštěvníkům otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Za pěkného počasí odtud lze spatřit čtvrtinu Čech a dalekohledem lze na obzoru zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy. 

Na vrcholu najdete také dětské hřiště a venkovní geologickou expozici a kousek od něj se nachází horní stanice lyžařského vleku. Kozákov je oblíbeným místem paraglidistů. 

Rotštejn 

Rotštejn, zřícenina skalního hrádku založeného před rokem 1300, se nachází v jihovýchodní části Klokočských skal. Hrad byl původně z větší části dřevěný a částečně vytesaný do pískovcových skal. Jeho dominantou byla věž se skalní bránou za soutěskou. V bývalé kuchyni se dochovaly skalní lavičky, stopy po krbu a komín. Dále jsou tu zbytky zděného paláce, několik skalních světnic, zeď se střílnami a hradní studna. 

Jeskyně Postojna 

Nejznámější a největší jeskyně Klokočských skal se nazývá Postojna nebo též Amerika. Jeskyně má poměrně úzký vchod vedoucí do rozlehlé síně o rozměrech 16 × 18 m. Z ní odbočují další, postupně se zužující chodby, které měří celkem 75 m. Do jeskyně je však vzhledem k hnízdění netopýrů omezený vstup. 

Související články

Klokočské skály, autor: Luděk Antoš
 

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Klokočské skály, autor: Luděk Antoš
Skalní hrad Rotštejn
Drábovna, autor: Česko skrz hledáček
Rotštejn
Rotštejn, autor: Pavla Bičíková
Kozákov
Kozákov, autor: Pavel Charousek
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load