ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Klokočskými skalami na Kozákov

Český ráj

Středně náročný výlet skalami, který vás dovede až na střechu Českého ráje, je trasován z Turnova na Kozákov a přes Rotštejn zpět do Turnova.
 
 

Turnov, nám. Českého ráje – Klokočské průchody, bus 400 m (po červené – 6,2 km) – Drábovna (po červené – 10,2 km) – Kozákov (po červené – 11,1 km) – Loktuše, Na Špici, bus (po žluté – 13,8 km) – Rotštejn (po žluzé – 15 km) – Jeskyně Postojna (po žluté – 16,9 km) – Bělá, bus (po žluté – 19,8 km) – Turnov, nám (po žluté – 22,1 km)

S využitím autobusu lze výlet zkrátit či rozdělit na dvě části. 

https://mapy.cz/s/pezuzukozu 

Turnov 

Město Turnov leží na řece Jizeře na křižovatce dávných obchodních stezek. Po roce 1620 získal okolní panství i s městem Albrecht z Valdštejna. Významným uměleckým řemeslem Turnovska je už po staletí tzv. kamenářství, tedy zpracování drahých kamenů. Později se významným oborem stává i výroba a zpracování tzv. skelné kompozice, kdy se napodobeniny drahokamů vyrábějí ze skla. Turnov je rodištěm výrazných osobností českého obrození i pozdější české politiky. 

Pokud navštívíte Turnov, pak určitě nemůžete vynechat Muzeum Českého ráje, které se vedle historických, etnografických a geologických sbírek pyšní také novou expozicí horolezectví a roubeným Kamenářským domem. Na náměstí se nachází Galerie Granát, kde je možné se blíže seznámit s technologií výroby šperků z českého granátu a ve zdejší prodejně také tyto šperky zakoupit. Turnov je totiž sídlem nejvýznamnějšího zpracovatele českých granátů –Družstva umělecké výroby Granát. 

Z historických památek města stojí za povšimnutí budova novorenesanční radnice, kostel sv. Mikuláše, bývalý klášterní kostel sv. Františka z Assisi na náměstí a novogotický kostel Narození Panny Marie, který je jedním z nejstarších novogotických kostelů v Evropě. Turnov se také může pochlubit jedinou židovskou synagogou v Libereckém kraji, která přečkala nacistickou okupaci. 

Nedaleko centra města pak stojí zámek Hrubý Rohozec a odtud už je to jen kousek do Dolánek, městské části na břehu řeky Jizery s malebným Dlaskovým statkem a jeho expozicemi a výstavami vztahujícími se k venkovskému bydlení. V Dolánkách najdete také Dům přírody Českého ráje s expozicí o zdejší přírodě, tábořiště a díky blízké cyklostezce Greenway Jizera také řadu možností na aktivní trávení volného času. 

Klokočské skály 

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci vysokých až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami. Z vrchu skalní stěny, po kterém vede turistická stezka, se nabízejí krásné rozhledy ke Kozákovu a Jizerským horám. 

Klokočské průchody 

Klokočské průchody je jméno jednoho dlouhého průchodu ve skalní hraně nad obcí Klokočí, kterým kdysi vedla kupecká stezka. Nad průchodem najdeme penzion s restaurací, pod ním v obci Klokočí je obchůdek. Další obchody najdeme také v bývalé hasičské zbrojnici a pod nedalekým hradem Rotštejn.

Kozákovská Drábovna 

Na západním úbočí Kozákova vystupuje ze svahu pískovcový masiv, do jehož jednoho balvanu je vytesána světnička, která údajně kdysi sloužila jako strážní hláska. O něco níže se nalézají pseudokrasové jeskyně Babí pec a Kudrnáčova pec. 

Kozákov 

Kozákov je označován za strážnou horu Českého ráje a je také jeho nejvyšším bodem (744 m n. m.). Na vrcholu Kozákova stojí telekomunikační věž s rozhlednou a Riegrova chata. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se návštěvníkům otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Za pěkného počasí odtud lze spatřit čtvrtinu Čech a dalekohledem lze na obzoru zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy. 

Na vrcholu najdete také dětské hřiště a venkovní geologickou expozici a kousek od něj se nachází horní stanice lyžařského vleku. Kozákov je oblíbeným místem paraglidistů. 

Rotštejn 

Rotštejn, zřícenina skalního hrádku založeného před rokem 1300, se nachází v jihovýchodní části Klokočských skal. Hrad byl původně z větší části dřevěný a částečně vytesaný do pískovcových skal. Jeho dominantou byla věž se skalní bránou za soutěskou. V bývalé kuchyni se dochovaly skalní lavičky, stopy po krbu a komín. Dále jsou tu zbytky zděného paláce, několik skalních světnic, zeď se střílnami a hradní studna. 

Jeskyně Postojna 

Nejznámější a největší jeskyně Klokočských skal se nazývá Postojna nebo též Amerika. Jeskyně má poměrně úzký vchod vedoucí do rozlehlé síně o rozměrech 16 × 18 m. Z ní odbočují další, postupně se zužující chodby, které měří celkem 75 m. Do jeskyně je však vzhledem k hnízdění netopýrů omezený vstup. 

Související články

Klokočské skály, autor: Luděk Antoš
 

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Klokočské skály, autor: Luděk Antoš
Skalní hrad Rotštejn
Drábovna, autor: Česko skrz hledáček
Rotštejn
Rotštejn, autor: Pavla Bičíková
Kozákov
Kozákov, autor: Pavel Charousek
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load