ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Ozubnicová železnice Tanvald - Kořenov - Harrachov

Jizerské hory

Tanvald, 468 41

Web:www.zubacka.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Jediná ozubnicová železnice v České republice je jedinečnou kulturní a technickou památkou. Vlaky na této trati kdysi překonávaly několik set metrů převýšení a na nejstrmějším úseku z Tanvaldu do Kořenova proto využívaly ozubnici.
 
 
Trati se také říká Zubačka. Od roku 1992 je kulturní památkou a zároveň se stala vyhledávanou atrakcí.

Proč má „ Zubačka“  zuby?

Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať Tanvald – Kořenov – Harrachov je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na necelých 7 kilometrech mezi Tanvaldem (466 m n.m.) a Kořenovem (701 m n.m.) o 235 metrů výše! Ozubnicovými pásy v kolejišti jsou vystrojeny tři nejstrmější úseky o celkové délce 4,4 km a pomocí nich ozubnicové vlaky překonávají největší sklon o hodnotě až 58 promile tak, že ozubená kola lokomotiv zapadávají do zubů pásové ozubnice.

Výstavba této horské trati v létě roku 1902 si vyžádala proražení 4 tunelů, mnoha skalních zářezů a výstavbu několika mostů. Dále z Kořenova pokračuje trať přes 25 m vysoký Jizerský viadukt, esovitým tunelem do Harrachova a přes Novosvětský průsmyk (886 m n. m.) do polské Szklarske Poręby a Jeleni Góry. Cestou se nabízí mnoho výhledů na Jizerské hory a Krkonoše včetně nejvyšší české hory Sněžky (1602 m n. m.).

Celá tato železnice byla vystavěna ke spojení hornoslezské uhelné pánve a průmyslově vyspělého Jablonecka. Provoz na zubačce zajišťovaly parní ozubnicové lokomotivy řady 404.0 z rakouské lokomotivky ve Floridsdorfu, na polské straně to byly běžné parní lokomotivy a již od roku 1923 lokomotivy a motorové vozy elektrické. Nejznámější byl ET89 „Krakonoš“ (Rübezahl) který vozil do Kořenova (dříve Grünthalu) přímé rychlíky až z Wroclawi. Po II. Světové válce byl mezinárodní provoz zastaven. V 60. letech proběhla rekonstrukce trati a z Tanvaldu do Kořenova začaly jezdit nové rakouské motorové ozubnicové lokomotivy T426.0 zvané „Rakušanky“ a české motoráčky řady M240.0 „Singrovky“. V roce 1988 byl ukončen pravidelný ozubnicový provoz, Rakušanky nahradily nové adhesní lokomotivy (bez využití ozubice) řady 743.

Nyní tu běžný provoz zajišťují moderní adhesní motorové vozy.

Nyní je polskými drahami obnoven též provoz železnice z Harrachova do polské Szklarske Poręby Górne.

Otevírací doba

všechny měsíce všechny dny v týdnu -

Zubačka, autor: archiv www.zubacka.cz
 

Technické památky: památky spojené s železnicí

Zubačka, autor: archiv www.zubacka.cz
Zubačka, autor: archiv www.zubacka.cz
Zubačka, autor: Míra Chmela
Zubačka, autor: Míra Chmela
Zubačka, autor: Míra Chmela
Zubačka, autor: Míra Chmela
Zubačka, autor: Míra Chmela
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load