Český ráj
Semily, nám. – Sejkorská kaplička (po modré – 2,7 km) – Bozkov (po žluté – 5,2 km) – Bozkovské jeskyně (po modré – 6,1 km) – Bohuňovsko, Palackého stezka (po modré – 7,2 km) – Podspálov (po červené – 10,8 km) – Semily (po červené – 16,2 km)
Semily
Město Semily leží v kotlině Jizery a je obklopené kopci, z nichž nejvyšší je Kozákov – strážná hora Českého ráje. V minulých staletích prošly Semily obdobím rozvoje zemědělství, obchodu, řemesel, drobné výroby a posléze průmyslu využívajícího sílu řeky. Rozvíjely se zde mlýny, výroba příze a plátna a tisk látek. Město bylo v minulosti z větší částí dřevěné, postihlo je však několik ničivých požárů, takže se z historické zástavby mnoho nezachovalo. Tři roubené chalupy v Jílovecké ulici, pocházející z přelomu 19. a 20 století, jsou poslední dochovanou památkou původní zástavby města. Tehdy je obývali drobní řemeslníci, dělníci a chudí domkáři. V jedné z těchto chalup lze navštívit unikátní pilníkářskou dílnu. Všechny domy byly prohlášeny kulturními památkami a jsou klasickou ukázkou pojizerského typu domů. Ve městě je možné navštívit Muzeum a Pojizerskou galerii či vystoupat na vyhlídku na věži kostela sv. Petra a Pavla. Další rozhledy nabízí nové stezky v okolí Semil, tzv. Semilské šlápoty. Na náměstí se můžete seznámit s horninami regionu. Semily nabízejí možnost ubytování, stravování a nákupu.
Sejkorská kaplička
Lidové pojmenování barokní výklenkové kaple Panny Marie Bolestné z konce 17. století je prý spjato se zklamáním, které zažila Polyxena Des Fours. Když se vydala na slavnostní otevření kostela v Bozkově, na jehož výstavbu věnovala velké množství peněz v naději, že její jméno bude spjato s významnou stavbou, zastavila se na místě dnešní kaple a v naději se zadívala k Bozkovu. Když spatřila malý venkovský kostel, rozzlobila se a zavelela svému kočímu „Sýkoro otoč!“. Slavnosti otevření se nezúčastnila. Pravděpodobnější vysvětlení však nabízí staré mapy, ve kterých je toto místo označováno Na sejkoří, protože sejk znamená cíp. Kaplička bývala oblíbeným poutním místem. Nedaleko od ní se nachází Masarykova vyhlídka – místo, odkud se na Kozákov, Bozkov i na část Krkonoš díval prezident T. G. Masaryk při své návštěvě Semilska.
Bozkov
Osada Bozkov, nacházející se na pomezí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš, je prvně zmiňovaná už v roce 1352. Zdejší z venku střízlivý, ale uvnitř bohatě zdobený kostel Navštívení Panny Marie má 49 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Klíče od ní si zájemci mohou vyzvednout v nedaleké restauraci Dřevěnka, která také stojí za pozornost. Jedná se o rozsáhlý roubený patrový dům, který je kulturní památkou. Je možné se v něm i ubytovat. Uvnitř najdete i sezónní informační centrum.
Bozkovské dolomitové jeskyně
Bozkovské dolomitové jeskyně patří k nejnavštěvovanějším přírodním zajímavostem regionu. Nacházejí se v nich vodní plochy s modrozelenou vodou a největší podzemní jezero v Čechách. Jeskyně byly objeveny v roce 1947 při odstřelu v dolomitovém lomu. Jeskyně jsou otevřeny celoročně, ale vzhledem k velkému zájmu je lepší si vstupenku zakoupit předem on-line. V jeskyních se teplota pohybuje kolem 8 stupňů, proto doporučujeme volit na prohlídku teplé oblečení.
Palackého stezka
Palackého stezka vede podél řeky Kamenice z Tanvaldu, přes Velké Hamry, divokým údolím po břehu řeky, pod zříceninou hradu Navarova až do Podspálova k soutoku s Jizerou, kde navazuje na Riegrovu stezku. Kousek od Podspálova se do Kamenice vlévá potok Vošmenda, pramenící u Vysokého nad Jizerou, na jehož toku se nachází chráněná přírodní rezervace Údolí Vošmendy. Celková délka Palackého stezky je 20,5 km.
Podspálov
Nad soutokem Jizery s Kamenicí stojí vodní elektrárna vybudovaná v letech 1921–1926. Voda do elektrárny je z Jizery přiváděna raženou štolou dlouhou 1323 m a zděným kanálem v délce 437 m. V roce 1998 prošla elektrárna citlivou rekonstrukcí a dodnes slouží svému účelu. V květnu roku 2009 byla tato cenná architektonická památka zpřístupněna veřejnosti a každý se tak může přesvědčit o tom, že technické stavby lze stavět v téměř dokonalé symbióze s přírodou.
Technickou památkou je také nedaleký silniční most přes Kamenici, který byl postaven v roce 1938 a je prvním mostem v republice postaveným šikmo přes tok řeky. Je unikátní i způsobem zmenšení rozponu, dosaženého vzájemným posunutím děleného oblouku.
V Podspálově se nachází restaurace i možnost ubytování. Necelý kilometr po proudu Jizery leží areál Paraplíčko s tábořištěm a půjčovnou lodí.
Riegrova stezka
Turistická stezka údolím Jizery ze Semil do Podspálova, zřízená v roce 1909, prochází kolem několika vyhlídek, z nichž se nabízí krásný pohled na řeku Jizeru a její údolí chráněné jako přírodní rezervace. Zajímavostí stezky je 77 metrů dlouhá visutá galerie, vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky, skalní tunel nebo vodní elektrárna Spálov, kam vodu přivádí 1323 metrů dlouhá štola vylámaná ve skále. Naučná stezka vás seznámí s geologií, faunou, flórou, turistikou a ochranou přírody i s technickými zajímavostmi v údolí.