ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Vyhledávání

Ze Železnice na Bradlec

Český ráj

Náměstí Svobody
Železnice, 507 13

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Nenáročný výlet vedoucí z Železnice ke zřícenině Bradlec a zpět.
 
 

Železnice – Bradlec (po modré – 4 km) – Bradlecká Lhota (po zelené – 6,2 km) – Kamenec (po zelené – 7,5 km) – Železnice (po červené – 9,1 km)

https://mapy.cz/s/curezupeko

Železnice

Městečko Železnice leží v malebné zvlněné krajině pod kopcem Železný. Archeologické nálezy zde dokládají existenci prehistorického železářství, od něhož byly oba názvy odvozeny. Klasicistní a empírové jádro obce bylo v roce 1990 prohlášeno městskou památkovou zónou.

V okolí se také nacházejí rašeliniště, díky kterým zde byly v roce 1904 založeny lázně. S dobrými výsledky se tu až do druhé poloviny 20. století léčila dětská obrna a stavy po úrazech mozku.

Městské Vlastivědné muzeum nabízí především národopisné a archeologické expozice a jeho součástí je i původní kupecký krám – obchod koloniálním zbožím s původním zařízením a také roubená chalupa z roku 1789, která je typickou ukázkou bydlení prostých lidí v malých městech. Zajímavá je také expozice obrazů Františka Kavána.

Na okraji města lze navštívit kompletně zařízený a funkční válcový mlýn, zvaný Prášilův, a připomenout si tak řemeslný fortel našich předků.

Železnice je rodištěm spisovatele Stanislava Rudolfa. Nabízí možnost nákupu potravin, ubytování a občerstvení v kavárně a vinici Café Terasy.

Zřícenina hradu Bradlec

Hrad Bradlec pochází ze 13. století. Byl postaven na čedičovém vrchu vulkanického původu (557 m) a poskytoval výbornou ochranu před útočníky. Dnes se na zalesněném vrchu nacházejí pouze zbytky zdiva brány, paláce a půlkruhové věže.

Bradlecká Lhota

V Bradlecké Lhotě stojí sousoší Korunování Panny Marie z roku 1850. Jejím autorem je Jan Zeman ze Žernova.

Železnice, autor: MAS
 
Železnice, autor: MAS
Vlastivědné muzeum Železnice
Mlýn Oldřicha Prášila - interiér
Železnice - sv. Jan Nepomucký, autor: Pavla Bičíková
Železnice, autor: Pavla Bičíková
Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici, autor: Pavla Bičíková
okolí Železnice
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load