ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Na Tábor i bez lyží

Český ráj

Nenáročný výlet s krásnými rozhledy – z Lomnice se vydáte na horu Tábor a poté zpět.
 
 

Lomnice nad Popelkou, nám.  – V Popelkách, rozc. (po žluté – 1,3 km) – Rozhledna na skok. můstku (po zelené – 2,6 km) – Zadní Popelka (po zelené – 3,9 km) – Allainův kříž (po červené – 5,9 km) – Tábor, rozhl. - (po červené – 7,1 km) – Lomnice nad Popelkou (po modré – 9,9 km)

https://mapy.cz/s/murabajevu

Lomnice nad Popelkou 

Město Lomnice nad Popelkou leží v širokém úvalu říčky Popelky, který tvoří předěl mezi Českým rájem a Podkrkonoším. Pro město jsou typické stavby lidové architektury, které najdete zejména v malebné památkové rezervaci Karlov. V zámku, který naposled patřil rodu Rohanů, je dnes knihovna a sály pro společenské akce. Město se proslavilo plátenickou výrobou a počátkem 19. století zde započala výroba proslulých lomnických sucharů a oplatek. Lomnice nad Popelkou je tradičním místem turistiky a lyžařského sportu. V okolí jsou upravované běžecké tratě (Lomnická lyžařská magistrála), dva lyžařské vleky a skokanské můstky. Na lomnickém náměstí sídlí muzeum a Turistické informační centrum a město nabízí možnost ubytování, stravování a nákupu.

Rozhledna na skokanském můstku v Lomnici nad Popelkou

Areál pro skoky na lyžích je vybaven umělým povrchem, který dovoluje celoroční provoz. Na můstku K70 je vybudována volně přístupná vyhlídková plošina s kruhovým rozhledem.

Allainův Kříž

Kamenný kříž na úpatí hory Tábor (na rozcestí nad Košovem) je vytvarován do podoby půleného polena. Původní dřevěný kříž postavil v roce 1849 kníže Kamil Rohan na památku svého bratra Allaina poté, co jej přemluvil k účasti na koňském dostihu, při kterém Allain nešťastně zahynul. Kamil Rohan se ke kříži chodíval za bratra modlit.

Tábor 

Vrch Tábor se původně nazýval Chlum a dnešní pojmenování vzniklo podle táborů lidu, které se tu konaly v husitské době. Na vrcholu najdete barokní kostel Proměnění Páně, vystavěný v období protireformace, a nově zrekonstruovanou turistickou chatu s restaurací a rozhlednou. První, dřevěná rozhledna zde byla vystavěna lomnickým okrašlovacím spolkem. V roce 1911 byla přestavěna na cihlovou a bylo možné z ní přehlédnout čtvrtinu země a napočítat na 50 chrámových věží a 12 dalších rozhleden. Na Táboře se nachází sezonní informační centrum. 

Tábor, autor: Jakub Podobský
 
Tábor, autor: Jakub Podobský
Křížová cesta na Tábor, autor: Jakub Podobský
Lomnice nad Popelkou, autor: Pavla Bičíková
Rozhledna skokanský můstek Lomnice nad Popelkou, autor: Jakub Podobský
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load