ENDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Dřevěný krytý most, Bystrá nad Jizerou

Český ráj

Bystrá nad Jizerou, 513 01

GSM:+420 724 179 810
E-mail:obec@bystranadjizerou.cz
Web:www.bystranadjizerou.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Dřevěný věšadlový most byl v Bystré nad Jizerou postaven v roce 1922, aby propojil hlavní silnici s centrem obce, které se nachází asi o 1,5 km dále. Konstrukce bysterského mostu je unikátní, a i proto je most technickou kulturní památkou. Zcela netypické také je, že most stále slouží svému původnímu účelu.
 
 

Mosty patří mezi nejčastěji zastoupené stavby v seznamech technických památek, a zvláště ty dřevěné nelze v krajině přehlédnout Stavěly se obvykle na lokálních trasách, kde bylo potřeba překlenout jen krátký úsek a kde by se stavba nákladného kamenného mostu nevyplatila.

Dříve bývalo takových mostů více, ale dnes už v Podkrkonoší zbyl jen ten bysterský. Stojí na místě, kudy se lidé odjakživa dostávali přes řeku. V nejstarších dobách používali brod, v roce 1854 zde ale majitel místního mlýna vybudoval lávku. Tu však naneštěstí nedlouho poté zničila povodeň a na jejím místě pak byly vystavěny postupně ještě tři další mosty, než řeku v roce 1922 překlenul ten nynější. Vystavět ho tentokrát nechal mlynář Janoušek.

Most je 24 metrů dlouhý, 3 metry široký a 5 metrů vysoký. Konstrukčně je nesen kombinací trojúhelníkových a lichoběžníkových věšadel. Dva mohutné hlavní trámy jsou spřažené svorníkovými spoji s krajními podélníky a zavěšené na třech místech. Nosníky zajišťují šikmé vzpěry a příčná ztužidla. Celou nosnou konstrukci kryjí dřevěné stěny a sedlová střecha. Na stavbu byly použity smrkové trámy z Vítkovic, které byly do Bystré dopraveny pomocí koní.

V letech 2016–2017 proběhla za finanční spoluúčasti Libereckého kraje a Ministerstva kultury ČR rozsáhlá rekonstrukce mostu, jehož stav v té době již neumožňoval provoz. Během rekonstrukce byly smrkové trámy nahrazeny modřínovým dřevem a podlahu pokryl dub.

Z původně roubeného mlýna za mostem, který byl po požáru v roce 1936 přestavěn na zděný, se do dnešních dnů dochovala jen přístavba z přelomu 19. a 20. století, v níž byla umístěna mechanická tkalcovna a od roku 1974 okresní archiv. Francisovu turbínu mlýna dnes nahradila moderní jezová elektrárna.

Dřevěný krytý most, Bystrá nad Jizerou

Technické památky: ostatní technické památky

Dřevěný krytý most, Bystrá nad Jizerou
Dřevěný krytý most, Bystrá nad Jizerou, autor: Milan Drahoňovský
Dřevěný krytý most, Bystrá nad Jizerou
Dřevěný krytý most, Bystrá nad Jizerou, autor: Sdružení Českého ráje
Dřevěný krytý most, Bystrá nad Jizerou, autor: Pavla Bičíková
Dřevěný krytý most, Bystrá nad Jizerou
Dřevěný krytý most, Bystrá nad Jizerou
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load