ENDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Vyhledávání

Ze Železného Brodu na Bozkov

Český ráj

Středně náročný výlet v délce 30 km. Okruh je trasován přes Bozkov, Jesenný a Návarov.
 
 

Železný Brod – Podspálov (GW Jizera 17 – 3,6 km) – Bozkov (GW Jizera 17, 4174 – 10,5 km) – Jesenný (4174 – 15,1 km) – Návarov (1474, nezn. silnice) – JirkovŽelezný Brod (4248 – 29,2 km)


MAPA

ŽELEZNÝ BROD 

Leží v údolí řeky Jizery. Jeho název je odvozen od zpracování železné rudy, která se v okolí těžila již ve 14. století. V 19. století se tu rozvinulo sklářství a textilní výroba. V roce 1920 byla ve městě založena světoznámá sklářská škola a ve městě je dodnes v provozu řada sklářských dílen, které umožňují návštěvníkům nakoupit skleněné výrobky i nahlédnout do tajů sklářské výroby. S historií sklářství se můžete seznámit v Městském muzeu na náměstí.

Z památek je třeba zmínit kostel svatého Jakuba Většího s dřevěnou zvonicí, kašnu se sochou Panny Marie Immaculaty na náměstí nebo kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti. Ke skvostům architektury horního Pojizeří patří staré roubené domy stojící především v památkové rezervaci Trávníky, kterou vás provede poznávací okruh. Největším a nejcennějším roubeným objektem ve městě je tzv. Běliště, které dnes slouží národopisné expozici Městského muzea.

V budově radnice se nachází Městská galerie Vlastimila Rady a kousek proti proudu Jizery najdete městské koupaliště. Na Jizeře můžete vyzkoušet paddleboarding a další vodní sporty.

PODSPÁLOV 

Lokalita Podspálov (Spálov) je malebné místo, kde se řeka Kamenice vlévá do Jizery. V letech 1921–1926 zde byla vybudovaná vodní elektrárna, do níž je přiváděna voda z Jizery štolou a zděným kanálem. V roce 1998 prošla elektrárna citlivou rekonstrukcí a nadále slouží svému účelu. Příležitostně je přístupná veřejnosti. Podspálov je výchozím bodem Riegrovy a Palackého stezky, které jsou však určeny pouze pro pěší! Nachází se zde půjčovna lodí, možnost občerstvení i ubytování.

BOZKOV 

Osada Bozkov, nacházející se na pomezí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš, je prvně zmiňovaná už v roce 1352. Zdejší z venku střízlivý, ale uvnitř bohatě zdobený kostel Navštívení Panny Marie má 49 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Klíče od ní si zájemci mohou vyzvednout v nedaleké restauraci Dřevěnka, která také stojí za pozornost. Jedná se o rozsáhlý roubený patrový dům, který je kulturní památkou. Je možné se v něm i ubytovat. Uvnitř najdete i sezónní informační centrum.

BOZKOVSKÉ DOLOMITOVÉ JESKYNĚ

Bozkovské dolomitové jeskyně patří k nejnavštěvovanějším přírodním zajímavostem regionu. Nacházejí se v nich vodní plochy s modrozelenou vodou a největší podzemní jezero v Čechách. Jeskyně byly objeveny v roce 1947 při odstřelu v dolomitovém lomu. Jsou otevřeny celoročně, ale vzhledem k velkému zájmu je lepší si vstupenku zakoupit předem on-line. V jeskyních se teplota pohybuje kolem 8 °C, proto doporučujeme volit na prohlídku teplé oblečení.

JESENNÝ

V Jesenném a jeho okolí se v 18. století těžila železná ruda, huť tu byla založena již v roce 1799. Dříví pro vysokou pec se plavilo po Kamenici z Jizerských hor. Omezené dopravní možnosti a nekvalitní surovina však vedly v roce 1866 k zastavení výroby. V místním zatopeném lomu se dnes pořádají kurzy potápění a potápěčské akce.

NÁVAROV

Téměř nedobytný hrad stál od poloviny 14. století vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s Kamenicí. Býval středem rozsáhlého panství, které sahalo vysoko do Jizerských hor. Rozbourán byl za třicetileté války. Dosud je patrné obdélné jádro se dvěma stavbami, v předhradí oddělenými dvěma příkopy. Návarovem podle Kamenice vede Palackého stezka (pro pěší!). Je zde také jedno z devíti zastavení Cyklostezky Járy Cimrmana, připomínající mistrovo působení v kraji.


Související články

Zřícenina hradu Návarov, autor: AZ fotky
 

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Zřícenina hradu Návarov, autor: AZ fotky
Bozkovské jeskyně, autor: Pavla Bičíková
Zámek Návarov, autor: Míra Chmela
Železný Brod Trávníky, autor: Jan Mašek
Železný Brod, autor: Míra Chmela
Kaple sv  Jana Nepomuckého ŽB
Kamenice
hrad Návarov
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load