ENDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Vyhledávání

Vyhlídky v Prachovských skalách

Český ráj

Prachov
Jičín, 506 01

GSM:+420 777 902 232
E-mail:info@prachovskeskaly.cz
Web:www.prachovskeskaly.com
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místo

Prožijte výlet snů a úchvatné svobody. Vydejte se na vyhlídky do pohádkových Prachovských skal, které nabízejí pohled na krásnou krajinu Českého ráje z ptačí perspektivy.
 
 

VYHLÍDKA KŘIŽKOVSKÉHO SBORU

Vyhlídka Křižkovského sboru je první vyhlídkou od vstupu do Prachovských skal od východu. Po průchodu Brankou vystoupáme k vyhlídce, která byla pojmenována podle návštěvy tohoto souboru v Jičíně. Z vyhlídky je široký rozhled do okolí. Na východě můžeme vidět vrch Kumburk se zříceninou stejnojmenného hradu a dole v údolí soustavu Jinolických rybníků. Nad nimi na severu se zvedá hřbet Tábora pokračující k západu sedlem Košov a vrchem Kozlov až ke Kozákovu. Na severním obzoru lze spatřit i Krkonoše. Severozápadně je hezký pohled na symbol Českého ráje - zříceninu hradu Trosky. Vpravo od Trosek lze při dobré viditelnosti zahlédnout i Ještěd a hřbety Jizerských hor.

Poloha: asi 500 metrů od východního vstupu do Prachovských skal (GPS 50°27'58.919"N, 15°17'56.315"E)

ŠIKMÁ VĚŽ - VÍTKOVA VYHLÍDKA

Šikmá věž je známá vyhlídková skála v jižní části Prachovských skal, asi 8 km od Jičína Dostaneme se sem po velkém okruhu, nebo z Lochkova po zelené turistické značce.. Šikmá věž je  vysoká 422 m a na jejím vrcholu se nachází Vítkova vyhlídka, na kterou vedou schody vytesané do skály. Z vyhlídky je krásný výhled do okolí směrem k Jičínu, na vrch Veliš a Velišský hřbet, pod nímž se zrcadlí hladina Ostruženských rybníků. Přímo pod vyhlídkou se nachází obec Horní Lochov, dole v Jičínské kotlině se pak choulí vesničky Ohaveč, Březina, Hlásná Lhota a především Ostružno s nádherným dvouvěžovým barokním kostelem Povýšení svatého Kříže. Nad Ostružnem se zvedá pravidelný zalesněný kopeček s barokní kapličkou Svaté Anny. K vyhlídce se dostaneme od Turistické chaty po Velkém okruhu Prachovskými skalami.
(GPS 50°27'46.653"N, 15°17'25.697"E)

VYHLÍDKA MÍRU

Vyhlídka Míru poskytuje jeden z nejlepších rozhledů na velké území skalního města Prachovských skal, můžeme z ní vidět velké množství skalních věží i dalších útvarů. Vyhlídka se nachází v centru Prachovských skal a dostaneme se k ní po Malém i Velkém okruhu.(GPS 50°27'59.647"N, 15°17'28.002"E)

HLAHOLSKÁ VYHLÍDKA

Hlaholská vyhlídka je nejvýše položeným vyhlídkovým místem uprostřed Prachovských skal. Nachází se ve výšce 460 m. Pojmenována byla podle pražského pěveckého spolku Hlahol, jehož členové zdejší skály navštívili v roce 1887. Z Hlaholské vyhlídky se nám naskytne pohled východním směrem na skupinu Krkavčích skal, vrch Přivýšinu a soustavu Jinolických rybníků v údolí. Na severovýchodě se zvedá hřbet Tábora. Na Hlaholskou vyhlídku se dostaneme po velkém okruhu Prachovskými skalami.
(GPS 50°28'1.264"N, 15°17'44.586"E)

PECHOVA VYHLÍDKA

Většinou neprávem opomíjená vyhlídka, která se nachází mimo od hlavní trasy. Najdeme ji při zelené značce mezi Turistickou chatu a rozcestím Nad Fortnou. Nabízí pohled na centrální masiv skal, zalesněné svahy Starého a Nového hrádku a v pozadí na Vyskeř, Ralsko a Lužické hory.

RUMCAJSOVA  VYHLÍDKA

Rumcajsova vyhlídka v Prachovských skalách se nachází v centru skal při velkém (zeleném) okruhu. Nabízí výhled směrem na Krkavčí skály, vzhledem k přerostlým stromům však již dosti omezený.

HAKENOVA  VYHLÍDKA

Hakenova vyhlídka se nalézá v centru Prachovských skal při velkém (zeleném) okruhu. Z vyhlídky je vzhledem k okolním vzrostlým stromům pouze omezený výhled, ale i tak se nabízí pohled na Krkavčí skály a k Táboru. Ideálním časem k návštěvě této vyhlídky je tedy jarní období. Pojmenování vyhlídka získala po profesoru Hakenovy z Horního Lochova, který se zasloužil o archeologický výzkum skal.

VŠETEČKOVA  VYHLÍDKA

Všetečkova vyhlídka se nalézá na plošině Plecháč v centru Prachovských skal. Z vyhlídky se nabízí výhled na amfiterátr skal směrem k vyhlídce Českého ráje. Vyhlídka je přístupná ze zeleně značeného velkého okruhu.

ŠLIKOVA  VYHLÍDKA

Šlikova vyhlídka se nachází na plošině Plecháč v centrální části Prachovských skal. Z vyhlídky se nabízí výhled na amfiterátr skal směrem k vyhlídce Českého ráje a vyhlídce Míru. Vyhlídka je součástí velkého okruhu, přístupná je tedy po zelené značce.

ERVÍNŮV  HRAD

Ervínův hrad je skalní vyhlídka v západní části Prachovských skal. Dojdeme na ní po zelené značce od rozcestí Pod Svinčicí, nebo od koupaliště U Pelíška. Z vyhlídky je pěkný výhled na okolní lesy.

SKAUTSKÁ  VYHLÍDKA

Skautská vyhlídka není součástí prvního ani druhého prohlídkového okruhu v Prachovských skalách. Nachází se trochu stranou v severovýchodní části skalního uskupení na žluté turistické značce, která spojuje centrální parkoviště u hlavního vstupu do Prachovských skal s parkhotelem Skalní město. Skauti vyhlídku obnovili v roce 1969.

Otevírací doba

Duben - Červen Po - Ne 9:00 - 17:00
Červenec - Srpen Po - Ne 8:00 - 18:00
Září - Říjen Po - Ne 9:00 - 17:00

Vstupné

Plné vstupné:100,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:250,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Studenti:50,00 CZK
Senioři:50,00 CZK
Poznámka:Poplatek za psa 10 Kč.
Prachovské skály, autor: Jakub Podobský

Výklad v cizím jazyce: němčina, ruština Texty v cizím jazyce: němčina, holandština Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, občerstvení, občerstvení, vstup se psy

Prachovské skály, autor: Jakub Podobský
Prachovské skály, autor: Foto Jakub Podobský
Prachovské skály, autor: Foto Jakub Podobský
Prachovské skály, autor: Podobský Kuba
Prachovské skály, autor: Podobský Kuba
Prachovské skály, autor: Podobský Kuba
Prachovské skály, autor: Podobský Kuba
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load