ENDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Vyhledávání

Památky a turistické cíle

Podél Zlaté stezky Českého ráje se nachází bezpočet turistických zajímavostí. Stezku lemují roubené stavby lidové architektury, středověké hrady Frýdštejn, Valdštejn, Trosky, Kost, Valečov a zámky Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Mnichovo Hradiště. Její součástí jsou i rozhledny na kopcích Tábor, Kozákov, Kopanina a desítky vyhlídkových míst na dalších lokalitách. Stezka prochází cennými přírodními lokalitami, skalními městy, romantickými údolími. I milovníci technických památek si přijdou na své. Za delší zastávku stojí i města, která vedle muzeí a dalších turistických cílů nabízí velké množství ubytovacích, stravovacích služeb.

Řada měst má svou specifickou nabídku, která vychází z jejich historie a tradice. Např. Jičín díky kresleným pohádkám natočeným na motivy legendárního spisovatele Václava Čtvrtka s postavami Rumcajse a jeho rodiny, které naprosto geniálně ztvárnil výtvarník Radek Pilař, nese přívlastek město pohádky. Jičín je i městem Albrechta z Valdštejna. Železný Brod s řadou sklářských dílen, které můžete navštívit, je městem skla. Turnov je městem drahých kamenů a šperkařství, Mladá Boleslav městem automobilismu a úžasné městské architektury.  

 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load